MÜTEŞEBBİS RUHLAR SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR

MÜTEŞEBBİS RUHLAR SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDİYOR

15726937_579224562263192_119076282900802756_n

Ünye İlim Yayma Cemiyeti Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Erkek Öğrenci Yurdu yönetimi tarafından bu yıl başlatılan “Müteşebbis Ruhlar Söyleşileri”nin bu ayki konuğu olan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar gençlere, “Kararınız ne olursa olsun, yeter ki sizin kararınız olsun!” tavsiyesi verdi.

Başkan Çamyar, “Kendi kararlarınızın sahibi olun. Kendi kararlarınızı kendiniz alın. Ben hayatımda her kararımı kendim aldım. Çocukken bile İmam Hatip’e gideceğime babam değil ben karar verdim. Hukuku kendim seçtim” diyerek kendi hayatından örnekler anlattı.

“Vazifeye gelmeden önce okumuş olun, yetişmiş olun” diyerek mesleğe başlamadan önce kişilerin kendini tam donanımlı yetiştirmesi gerektiğini ifade eden Çamyar, “Önceliğiniz hazır olmak olsun. Vazifeye geldiğinizde kendinizi yetiştirmeye, okumaya, yeni öğrenmelere fırsatınız olmayacak. O güne o ana kadar ne kazanmışsanız onunla devam edersiniz. Ondan sonra üzerine koyabileceğiniz şey çok az olacaktır” dedi.

Ünye İlim Yayma Cemiyeti Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Erkek Öğrenci Yurdu yönetimi tarafından bu yıl başlatılan “Müteşebbis Ruhlar Söyleşileri”nin bu ayki konuğu Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar oldu.

“Sürdürülebilir, Geliştirilebilir Etkinlikler” bağlamında mütalaa edilen ve özellikle Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen söyleşilerin temel amacını; Ünye başta olmak üzere civar il ve ilçelerdeki istihdam ve değer üretmiş müteşebbislerle bir araya getirmek ve kuşaklar arası “Tecrübe Aktarımı”nın önünü açmak oluşturuyor.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen söyleşi etkinliklerinin ilkinde kasım ayında Ünyeli iş adamı Yaşar Sezgül, ikincisi yine Ünyeli iş adamlarından Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak’la öğrenciler bir araya gelmişti. Yeni yılın ilk günlerinde gerçekleştirilen Müteşebbis Ruhlar’ın üçüncü buluşmasının konuğu Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar oldu.

Başkan Ahmet Çamyar, kendisini dinleyen öğrencilerle doğumundan bugüne kadarki hayat hikâyesini, siyasi yürüyüşünü paylaştı. Ünyeli olmasına rağmen denizi ilkokul bitirdikten sonra orta ve lise öğrenimi için Ünye’ye geldiklerinde ancak gördüğünü söyleyen Başkan Çamyar, “Bu durum üniversite tercihimi de etkilemiştir. Ankara’da değil de İstanbul’da okumamın sebebi biraz da budur” dedi.

Lise öğrenimini Ordu İmam-Hatip Lisesi’nde parasız yatılı öğrenci olarak gören Başkan Çamyar, “Güne sabah namazı vakti ile kalkar, güne namazla başlardık. Ardından berrak dimağlarla ders çalışır, etüt yapardık. Erken kalkmanın, dinç bir zekâyla ders çalışmanın artısını hep gördüm. Üniversite imtihanında kazanmış olduğum İstanbul Hukuk Fakültesi’nin giriş puanının 25 puan üstünde bir puan almıştım” dedi. Aynı şekilde mezun olduğu Ordu İmam Hatip Lisesi’nde kendisi gibi çalışkan, gayretli arkadaşlarının çok olduğunu söyleyen Başkan Çamyar, “Mezun olduğumuz sene sınava girenlerin yüzde elliden fazlası üniversite imtihanını kazanmıştı. O dönemden birçok arkadaşımızla bugünde hukukumuz, dostluğumuz devam eder” dedi.

İlk tercihi olan İstanbul Hukuk Fakültesi’ne okulun giriş puanının çok üstünde bir puanla yerleştiğini söyleyen Başkan Çamyar, “İstanbul’da öğrencilik süresince kalmak için imkânlarımız nispetinde bize hitap eden iki yer vardı, İlim Yayma Cemiyeti’nin Vefa Yurdu ve Fetih Yurdu. Çevremizle, büyüklerimizle kurduğumuz temaslarımız sonrasında her iki yurda yaptığımız giriş başvurularımız birinci sırada kabul olmuşsa da ben İlim Yayma’nın Vefa Yurdu’nda kalmayı tercih ettim” dedi.

Söyleşinin bu yerinde Başkan Çamyar, öğrencilere “Ben de sizin gibi İlim Yayma Cemiyeti’nin yurdunda kaldım. O zamanlar ben de sizin olduğunuz yerde oturuyor, ben de konuşmacıları, konuşulanları dinliyordum. Şimdi zaman geçti ben konuşuyorum, siz gençler dinliyorsunuz. Sonra zaman gelecek siz burada konuşacaksınız, sizi karşınızda dinleyenler olacak. Hayat bu istikamette, bu seyirde devam edecek” diye konuştu.

Üniversite tahsili boyunca her zaman çok gayretli ve çok çalışkan olduğunu ifade eden Başkan Çamyar, şunları söyledi:

”Öyle ki arkadaşlarla rekabete girer yarışırdık. Bizim yarışmamız, kim masadan hiç kalkmadan en uzun süre ders çalışacak şeklindeydi. Mesela ben, hiç kalkmadan altı saat boyunca ders çalıştığımı bilirim. İstanbul, büyük şehir, tarihi zenginliği ve kültürel çeşitliliğiyle gezilecek görülecek çok yerleri var, insanları cezp eder. Bizim birçok arkadaşımız o dönemde İstanbul’un o güzelim büyüsüne kapılıp okullarını uzattılar. Kimi bir, kimi iki, kimi on üç sene. Kayıt sildiren bile oldu. Ben ne zaman kafamı dersten kaldırsam, İstanbul kaçmıyor, her şey yerinde duruyor, sen okulunu vaktinde bitirmeye bak derdim kendime, öyle de yaptım. Okulumu uzatmadan vaktinde dört senede bitirdim. O dönemlerde benim gibi gayretli olan bütün arkadaşlarım bugün ülke, memleket yönetiminde görev aldıklar, söz sahibi oldular. Ben de Ünye Belediye Başkanı oldum. O dönemden beraber okuduğumuz, ders çalıştığımız arkadaşlarımızla dostluğumuz hala devam eder.”

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giderkenki amacının savcı olmak olduğunu söyleyen Başkan Çamyar, “Mezuniyet sonrasında bu amaç doğrultusunda sınavlara girdim. Sınavlara girmeme rağmen dönemin koşullarında mülakatta elendim ve dolayısıyla savcı olamadım. Ben de bunun üzerine radikal bir karar alıp memleketim Ünye’ye dönüp avukat olarak çalışmaya başladım. Her ne kadar öğrenciliğimden itibaren siyasetle ilişkim olsa da siyasetle bil fiil olan ilişkim bundan sonra başlamıştır” dedi.

Siyasete olan ilgisinden ve siyasi uğraşılarının başlangıcından bahsederken Başkan Çamyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ilk defa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu dönemde öğrenci kimliğine rağmen bizzat kendisinin de çalışmalara katıldığını sözlerine ekledi: “Cumhurbaşkanımız o zaman ilk defa belediye başkanı olmuştu” dedi. Çamyar, kendisinin de o gündür bugündür siyasetin hemen her kademesinde bulunduğunu, bütün bu sürecin bir noktasında geldiği yerin belediye başkanlığı olduğunu ifade etti.

– Başkandan gençlere tavsiye –

Gençlerin kendisine sorduğu her soruyu dikkatle dinleyen ve içtenlikle cevaplandıran Başkan Ahmet Çamyar kendisine sorulan, “Gençlere tavsiyeniz ne olur” sorusuna cevabı şöyle oldu:

“Kendi kararlarınızın sahibi olun. Kendi kararlarınızı kendiniz alın. Ben hayatımda her kararımı kendim aldım. Çocukken bile İmam Hatip’e gideceğime babam değil ben karar verdim. Hukuku kendim seçtim. Kararınız ne olursa olsun yeter ki sizin kararınız olsun” şeklinde cevap verdi. Aynı bağlamda gelen bir tavsiye sorusuna ise “Vazifeye gelmeden önce okumuş olun, yetişmiş olun. Önceliğiniz hazır olmak olsun. Vazifeye geldiğinizde kendinizi yetiştirmeye, okumaya, yeni öğrenmelere fırsatınız olmayacak. O güne o ana kadar ne kazanmışsanız onunla devam edersiniz. Ondan sonra üzerine koyabileceğiniz şey çok az olacaktır” dedi.

Hayatında özellikle siyasi hayatında örnek aldığı kişiler sorulduğunda ise Başkan Çamyar, “Öncelikle hepimizin inanan insanlar olarak örnek alacağı, rehber edineceği kişi Peygamber Efendimiz’dir. Sonra diğerleri gelir. Benim için ilk örnek Hz. Peygamber’dir. Siyasi hayatımda da Cumhurbaşkanımızın duruşunu ve tavsiyelerini örnek almaya çalışıyorum” dedi.

İlim Yayma Cemiyeti Dr. İ.Niyazi Kurtulmuş Öğrenci Yurdu sohbet salonunda gerçekleşen Müteşebbis Ruhlar söyleşisinde gerçekleştirdikleri hizmetleri da anlatan Başkan Çamyar, gelecek hedeflerini, hizmet niyetlerini de dile getirdi.

Samimi bir ortamda gerçekleşen söyleşi programı öğrencilerle başkanın toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Program sonrasında yurt yönetimi tarafından Başkan Ahmet Çamyar’a ve İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine pancar çorbası, mısır ekmeği, kocabaş turşusu ve hurma pekmezinden oluşan yöresel mönü ikram edildi.resim

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *