Kudüs’ün Dünü ve Bugünü

Kudüs’ün Dünü ve Bugünü

İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi, Ensar Vakfı, MEMUR-SEN, ÜNİMDER ve İHH Ünye Temsilciliği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Kudüs’ün Dünü ve Bugünü” adlı konferans, İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi’nin Atatürk Mahallesi’nde bulunan İsmail Niyazi Kurtulmuş Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Öğretim Üyesi, Giresun Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, “Kudüs tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır” dedi.

-“Osmanlı, Kudüs’e huzur götürmüştür”-

Kudüs’ün kutsal ve güvenli şehir anlamına geldiğini söyleyen Can, “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu kutsal belde 3 ilahi din için önem arz etmektedir. Kudüs, her dönemde kan ve gözyaşı ile anılmış, günümüzde olduğu gibi bir türlü huzura kavuşamamıştır. Kudüs en huzurlu, en rahat ve en güvenli dönemini Osmanlı zamanında yaşamıştır. Osmanlı gittiği her yere olduğu gibi Kudüs’e de huzur götürmüştür.” dedi.

-“Araplar ve Yahudiler aynı nesilden gelmektedir”-

Arapların ve Yahudilerin aynı nesilden geldiğini ifade eden Can, “Araplar Hz. İbrahim’in oğlu İsmail Peygamberin neslinden gelirken, Yahudiler ise İbrahim Peygamberin diğer oğlu Hz. İshak ve onun oğlu Hz. Yakub’un neslinden gelmektedirler. Hz. Yakub’un diğer adı da İsrail’dir. Araplar ile Yahudilerin dilleri büyük benzerlikler içermektedir.” diye konuştu.

-“Her şeyi meşru görmekteler”-

Yahudilerin, insanlık tarihinin her döneminde bozgunculuk yaptıklarını söyleyen Can, “Yahudilerin düçar oldukları azab, meşakkat ve lanet mensup oldukları etnik köken yüzünden değil, saplantıları ve kötü hasletleri yüzündendir. Nitekim onların akidelerine göre cennete girecek olan tek kavim kendileridir. Dolayısıyla bu şekilde bir ahiret anlayışına sahip olan bir toplum için, dünyadaki emellerine ulaşmada bütün yollar meşru olmaktadır. Bu emellerine ulaşabilmek için her türlü insanlık dışı uygulamaya başvururlar ve vuruyorlar.” dedi.

-“Trump şov yapmıştır”-

ABD Başkanı Trump’ın, ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ettim’ diyerek şov yaptığını söyleyen Can, “Yapılan bu talihsiz açıklama Kudüs’teki Müslümanları daha da zor durumda bırakmıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD’nin Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını reddetmesi sağduyulu bir karar olmuştur.” diye konuştu.

Konferansında, Kudüs’teki kutsal yapılarla ilgili bilgilerde veren Can, sözlerini “Kutsal kent Kudüs’ü kan ve gözyaşına boğan, işgal eden zalimleri lanetliyorum. Bunlara destek olanları da şiddetle kınıyorum.” diyerek tamamladı.

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *