İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi 5. Olağan Genel Kurulunu yaptı.

İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi 5. Olağan Genel Kurulunu yaptı.

İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi 5. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Atatürk Mahallesi’nde bulunan İsmail Niyazi Kurtulmuş erkek öğrenci yurdunda yapılan genel kurulda Cemiyet Başkanlığına Nurullah Keskin seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda Garaj Camii İmam Hatibi Adem Kuşcu Kur’an-ı Kerim okudu.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından genel kurulun açılış konuşmasını İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Mustafa Yelek yaptı.

-“Kökleri ile bağı kopartılmış bir milleti yeniden ayağa kaldırılmış”-

İlim Yayma Cemiyetinin, 1951 yılında 68 adanmış insanın çabalarıyla kurulduğunu ifade eden Yelek, “Bu cefakâr insanlar, milletin derdini dert edinmiş, kökleri ile bağı kopartılmış bir milleti yeniden ayağa kaldırmak için harekete geçmişler. Böyle bir kurum kurmuşlar. Türkiye’de bu güne kadar yapılmış olan her ne tür insani, İslami, millet adına ne tür bir çalışma varsa ona önder olacak bir kurumu hayata geçirmişlerdir. Geride kalan insanlarda bugün Türkiye’nin 170’i aşkın ilinde ve ilçesinde şubede çalışan arkadaşlarda bu bayrağı alıp bir adım daha öteye götürmenin gayreti ve mücadelesi içindeler. İlim Yayma ruhu Mehmet Akif’inde söylediği gibi yerde düşüp kalmış, insana bigâne kalmayan, onun derdi ile dertlenmiş, dünyanın her bir köşesinde zulme uğramış mazlumun derdini kendine dert edinmiş, bu milletin evlatlarını, gençlerini ve çocuklarını, daha iyi bir geleceğe taşıma amacını ete ve kemiğe büründürmüş bir kurum burası. İlim Yaymayı kuran insanlardan Allah razı olsun. İmanı ve sevdayı kuşanmışlar, bir milletin arzusunu, bir milletin tarihini ve geleceğini kuşanmışlar bunu ete kemiğe büründürüp ortaya güzel hizmetler bırakmışlar. Bırakmaya da devam ediyorlar. Birçok badireler atlatmış, birçok darbe atlatmış, milletin değerlerini, milletin inançlarını hedefleyen ve onları ortadan kaldırmak amacı ile birçok imtihanlar geçirmiş olmasına rağmen, o iyi niyetli insanların samimi niyetle kurmuş oldukları kuruluşlar milletin tarihini yazmaya, millet adına güzel hizmetler yapmaya bu güne kadar muvaffak olmuşlardır.” diye konuştu.

-“15 Temmuz’da milletimiz durması gereken yerde durdu”-

Bütün zulümlere ve darbelere rağmen milletin durması gerektiği yerde durduğunu söyleyen Yelek, “İlim Yayma Cemiyeti’ni kuran insanlar zor zamanlarda doğru yerde durdular. Hakkın, hakikatin ve adaletin yanında durdular. Bütün zulümlere, darbelere rağmen millete yönelmiş tüm taarruza rağmen onlar olması gereken yerde durdular. Sonunda da onlar kazandı. En son 15 Temmuz’da da bunu bizzat gördük. Millerimiz durması gereken yerde durdu. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de Allah bizi böyle zor imtihan etmesin. Her imtihan edildiğimiz zamanda durmamız gereken yerde durabilen nesli yetiştirmeyi de Allah bize nasip etsin.” dedi.

-“Kendimizi, inancımıza ve tarihimize adamış olmamız lazım”-

İlim Yayma Cemiyeti’nin, Türkiye’de birçok kuruma önderlik yaptığını belirten Yelek, “İsmail Niyazi Kurtulmuş İstanbul’da ilk İmam Hatip Lisesi açıldığında kendiside dışarıdan İmam Hatip diploması almaya niyet etmiş ve almış. ‘Tıp doktorusun daha bu diplomayı neden alıyorsun?’ diye soranlara da ‘mahşerde İmam Hatipler ile birlikte haşrolmak istiyorum, onun için alıyorum’ demiş. İşte böyle bir ruha sahip gençlik yetiştirmek gibi bir ruha sahip olmamız lazım. Buda adanmış bir hizmet anlayışı ile olur. Kendimizi inancımıza ve tarihimize adamış olmamız lazım. Kendimizi milletimize, inancımıza, tarihimize adayacağız. Adanmış olmak kendimize hiçbir kişisel hesap yapmadan olur. Biz yola çıktığımızda millet arkamızdan geliyor zaten. Bunu geçmiş tarihimiz bize fazlasıyla gösteriyor. Bugün Türkiye’de birçok kuruma önderlik etmiş bir kurum var önümüzde.” diye konuştu.

-“Üzerimize ciddi bir yük verildi”-

İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi’nde hizmet etmiş başkanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cemiyetin Yeni Başkanı Nurullah Keskin, “Üzerimize ciddi bir yük verildi. Bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı kurucu başkanımız İshak Sözen’e, Kenan Cebeci başkanıma ve görevi bize devreden Tamer Uysal hocama bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu binaya ismini verdiğimiz değerli büyüğümüz İsmail Niyazi Kurtulmuş hocamız ilim yayma cemiyetine kuruluşundan itibaren rahmetli olana kadar çok büyük hizmetler verdi, kendisine çok teşekkür ediyor Allah’tan rahmet diliyorum. İçerisinde bulunduğumuz öğrenci yurdumuzun yapılmasında ve bugüne gelmesinde emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki dönemde hep birlikte çalışacağız. Allah bizi en az hata yapan kullarından eylesin.” dedi.

-“Bize düşen görev, bu cemiyetin yaşatılması ve yaygınlaştırılmasıdır”-

İlim Yayma Cemiyeti’nin eserleriyle toplumun geleceğe daha güvenle baktığını ifade eden AK Parti ordu milletvekili Ergün Taşçı, “İlim Yayma Cemiyeti; Allah demenin, varlık sebebimiz olan değerlerimizin yaşatılmadığı dönemlerde bir avuç insanın yiğitlik yaparak kurduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Bize düşen görev bu cemiyetin yaşatılması ve yaygınlaştırılmasıdır. Bugün İlim Yayma Cemiyeti’nin eserleriyle bu toplum geleceğe daha güvenle bakıyor. Yanlış bilgiyle donatılmış, bugüne kadar kandırılmış, bugüne kadar eksik bir şekilde yanlışlar üzerine bina edilmiş bir neslin artık bundan sonra tahribatını önleme noktasında bu yapıya daha fazla ihtiyaç var. Zamanımızın en problemli alanlarından, en sorunlu alanlarından bir tanesi de insan eğitimidir, gençliğin yetiştirilmesidir. Geleceğin teminat altına alınması noktasında, gençlerimizin garanti altına alınmasıdır. Bununda en önemli araçlarından bir tanesi devletin vermiş olduğu hizmetin eksik ayağını tamamlayacak olan ve tamamlayan ilim yayma gibi kuruluşlarımızın sayısının artırılmasıdır. Bundan sonra Ünye’deki bu oluşuma bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra daha fazlasıyla katkı vermemiz gerektiğini kendimize yükümlülük olarak alıyoruz, almalıyız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından genel kurul maddelerine geçildi.

Genel kurulda, faaliyet raporları, gelir gider durumu ve denetim raporlarının okunmasının ardından seçimlere geçildi. Seçimler sonunda Nurullah Keskin başkanlığında ki yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Tamer Uysal, Kenan Cebeci, Hasan Basri Durak, Süleyman Çubukçu, Servet Sezgül ve Mustafa Telcioğlu.

Öte yandan yönetim kurulu seçim sonrası ilk toplantısını yaparak görev dağılımı yaptı. Yeni yönetimde görev dağılımı şu şekilde oldu; Başkan Nurullah Keskin, Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kenan Cebeci, Kaynak Geliştirme ve Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan Basri Durak, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Tamer Uysal, Şube Sekreteri Süleyman Çubukçu, Üye Mustafa Telcioğlu ve Servet Sezgül.

Genel kurula, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, daire amirleri, cemiyet üyeleri, işadamları ve vatandaşlar katıldı.

About author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *